Central Bedfordshire Council wyjawia plany dotyczące polepszenia standardu Dunstable High Street. Już od dłuższego czasu obserwujemy dynamiczny rozwój naszego miasta w bardzo wielu płaszczyznach. Zapowiedź CBC mieszkańcy miasta przyjmą z pewnością z ogromnym zadowoleniem. 

Przedstawiciel Central Bedfordshire Council powiedział: “Jesteśmy blisko, by wyjawić nasze plany odnośnie rozwoju Dunstable na spotkaniach z członkami lokalnej społeczności, które zaczną się już w najbliższym tygodniu. Pierwszy tego typu meeting bedzie miał miejsce we wtorek, 14 listopada. W zeszłym roku zapytaliśmy członków społeczności lokalnej o ich pomysły w stosunku do udoskonalenia Dunstable High Street. Zadaliśmy pytanie, o to, co skłoniłoby mieszkańców miasta do spędzania czasu w centrum miasta, co moglibyśmy zrobić, by High Street była bardziej przyjazna zarówno dla rowerzystów, jak i przechodniów. To właśnie ci ostatni zostawiają pieniądze w sklepach i punktach usługowych na High Street i stwierdzili, że centrum miasta powinno być w stylu bulwarowym z kawiarniami na dużo szerszych chodnikach, z większą ilością zieleni, a także ławek i innych miejsc siedzących. 

Innym bardzo często podkreślanym pomysłem było usunięcie balustrad, żeby przechodnie łatwiej mogli dotrzeć do sklepów, punktów usługowych w centrum miasta. Kolejną istotną i często poruszaną kwestią było usprawnienie działania świateł w samym sercu miasta, w punkcie, gdzie krzyżują się High Street, Church Street i West Street. Ale High Street to nie to jedyne miejsce, którego zmiany oczekują mieszkańcy. Proponują także, by poprawić funkcjonalność Middle Row, Market Place, a także Queensway.
Propozycje obejmują wdrożenie systemu czterech bram/wejść w głównych miejscach miastach, by kierowcy zdawali sobie sprawę, że są to miejsca, w których jest spora liczba przechodniów. “Wejścia” do kilku sztandarowych miejsc miasta mogłyby zawierać wedle propozycji mieszkańców informacje o historii naszego miasta, a także mapę najciekawszych miejsc w okolicy. Proponuje się, by te cztery bramy wjazdowe nosiły nazwy: Friars Gate, Eleanor’s Gate, Priory Gate i St Mary’s Gate. 


Councillor Nigel Young, osoba odpowiedzialna za wdrożenie planu odnowy miasta powiedział: “Dunstable High Street i okoliczne ulice odgrywały przez lata kluczową rolę w historii naszego miasta, jednak wraz z upływem czasu olbrzymi ruch uliczny sprawił, że zatarło się ich wyjątkowe znaczenie. Chcemy, opierając się na szczególnym dziedzictwie kulturowym i historycznym głównej części miasta odbudować High Street i sprawić, by mieszkańcy z przyjemnością ją odwiedzali. Chcemy, by High Street była zorientowana na ludzi, ich potrzeby, by mieszkańcy Dunstable, ale także goście czuli, że jest to miejsce, które chce spełniać ludzkie oczekiwania na najwyższym poziomie. Nasze miasto było miastem targowym i chcemy, by ten duch “market town” był znowu obecny. Odkąd powstały Woodside Link i A5-M1 Link Road, centrum Dunstable nie stanowi już drogi tranzytowej dla ciężarówek. Jest to bardzo optymistyczne w perspektywie rozwoju Dunstable High Street. Highways England dofinansuje miasto £ 1.5 mln jako zadośćuczynienie za to, jak bardzo miasto cierpiało, gdy w jego centrum był wieczny “korek”. Fundusze te pokryją część proponowanych zmian. Będziemy nieustannie starać się o pozyskanie jeszcze większych funduszy, które umożliwią nam kontynuowanie projektu rewitalizacji High Street. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy współdziałać z Dunstable & District Local History Society, by przy wykorzystaniu sztuki móc zaznaczyć w niektórych miejscach naszego miasta wyjątkowe tło historyczne. Nasze plany rozwoju High Street będą dostępne na stronie internetowej CBC od 6 listopada do 8 grudnia”.

Spotkania w tej sprawie dla członków społeczności lokalnej odbędą się w następujących miejscach:

Central Bedfordshire College, Kingsway, Dunstable, LU5 4HG

Wtorek, 14 listopada od 14:00-16:00

Czwartek, 16 listopada od 10:00-12:00

Biblioteka w Dunstable, Vernon Place, Dunstable

Sobota, 2 grudzień od 11:00-16:00

Czwartek, 5 grudzień od 16:00-18:00 

Leave a Reply

Your email address will not be published.