Nowy film typu fantasy “Trapped Magic: The Broken Blade” będzie kręcony w Dunstable. Film opowiada o zakłopotanym nastolatku, który odkrywa magiczną butelkę, mającą w sobie ducha osiemnastowiecznej czarownicy. Jest on oparty w dużej mierze na legendzie o Sally, czarownicy z Dunstable. 

Wielu lokalnych mieszkańców słyszało niejednokrotnie z pewnością tę historię i zostało ostrzeżonych, by nie przebywać po zmroku przy Priory Church w obawie przed Sally i klątwie związanej z butelką. Jakkolwiek, choć trzeba zaznaczyć, że jest to tylko legenda, to jak w każdej tego typu historii jest “ziarnko” prawdy.

Opowieść rozeszła się po okolicy po tym, gdy pod koniec XIX w. napisany został wiersz dokładnie ją opisujący. Sally była małą, starszą kobietą, żyjącą samotnie z kotem. Skierowała ona swoje zainteresowania ku magii w odpowiedzi na okazywaną jej niechęć i nieprzychylność ze strony okolicznych mieszkańców. 

Wskutek tego zachowania spalono ją na stosie, jednak umierając, rzuciła rzekomo zaklęcie i przysięgła zemstę. Jej duch pojawiał się w kościele, wprawiając wszystkich obecnych w osłupienie. Zawołano lokalnego egzorcystę, któremu udało się zamknąć ducha w butelce, którą następnie zniszczono.

Legenda jest wciąż żywa i bardzo popularna wśród lokalnych mieszkańców, jak widać zaintrygowała także filmowców. 

Reżyserka “Trapped Magic” Heather Aspinall powiedziała: “Dorastałam, będąc zafascynowana wieloma filmami fantasy, pośród nich między innymi całą serią przygód Harry’ego Pottera. Tego typu filmy zwykle niosą ze sobą przesłanie: “wszystko jest możliwe”. Osobiście wydaje mi się, że ta idea powinna być szczególnie promowana wśród młodych ludzi. Ma to szczególny wymiar w trudnych czasach, w których sytuacja ekonomiczna utrudnia rozwijanie się i dążenie do wyznaczonych celów w życiu zawodowym”.

Produkcja jest adaptacją krótkiego filmu “Trapped Magic”, który pojawił się w BBC One w czasie ostatniego Halloween, tak bardzo popularnego na Wyspach. 

             

Jest to kolejna szansa na promocję naszego miasta. Droga do niej jest mniej ważna, dużo istotniejszy jest cel i efekt, czyli wspominanie o Dunstable w mediach i przybliżenie jego fascynującej historii dużo szerszej publiczności. 

Nawet najbardziej krytyczni obserwatorzy muszą zmienić ton swoich opinii o Dunstable, które w ostatnim czasie rozwija się niezwykle dynamicznie. Wiele nowych miejsc pracy, busway, M1-A5 Link Road na ukończeniu, ogromna liczba budowanych mieszkań, coraz szersze perspektywy, tak dziś wygląda miasto, które jeszcze trzy, cztery lata było przedstawiane w reportażach medialnych jako “miasto bez perspektyw”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.