Zabójstwo prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego przed 53 laty w Dallas poddało w wątpliwość niewinność Stanów Zjednoczonych, państwa będącego ostoją demokracji. Obywatele najpotężniejszego kraju świata od tamtej pory aż po dziś snują teorie spiskowe, nie będąc w stanie zaakceptować oficjalnej wersji wydarzeń.

pobrane

Śmierć zaledwie 46-letniego prezydenta ciągle budzi spore emocje i każe zastanawiać się opinii publicznej i historykom czy ostateczne ustalenia Komisji Warrena, powołanej do zbadania okoliczności morderstwa nie pozostawiają wątpliwości, czy jednak wciąż są niewyjaśnione zagadki tej jakże mrocznej historii Stanów Zjednoczonych i świata.

Jedynie 19% Amerykanów uwierzyło ustaleniom komisji, że zabójca prezydenta Lee Harvey Oswald działał zupełnie sam, przez nikogo nie wspierany. Ponad połowa mieszkańców USA jest przekonanych, że w morderstwie JFK “maczały palce” osoby trzecie. Czy byli to ludzie z najwyższych szczebli władzy, dla których Kennedy był niewygodny, mafia spiskująca z FBI, czy też zabójstwo JFK miało miejsce z inspiracji radzieckiej KGB, pytania ponad pół wieku po morderstwie w Dallas pozostają bez jednoznacznej odpowiedzi.

Setki książek, prac naukowych, badań, filmów nie wyjaśniły wedle amerykańskiej opinii publicznej okoliczności zbrodni z 1963 roku. Poszlak szuka się w różnych kierunkach, może kiedyś dożyjemy czasu, gdy uda się odkryć prawdę, jeśli tylko jest inna niż to, że prezydenta USA zabił człowiek niezrównoważony psychicznie, który z pewnością nie powinien być w posiadaniu broni.

President John F. Kennedy, First Lady Jacqueline Kennedy, and Texas Governor John Connally ride in a motorcade in Dallas, Texas, on November 22, 1963.  Moments later the President and Governor were shot by an assassin. (Walt Sisco / Copyright Bettmann/Corbis / AP Images)
Gdy o 12:29 kolumna prezydencka wjechała na znajdujące się w centrum Dallas Dealey Plaza rozległy się strzały, druga kula wymierzona w Kennedy’ego przebiła podstawę czaszki i odłupała prawą skroń. Choć poszlaki wskazywały na Osvaldo jako zabójcę JFK, to śledczy nie zdołali skłonić go do przyznania się do winy. Podczas przewożenia podejrzanego do aresztu powiatowego broń znów wystrzeliła. Jack Ruby stojący z boku zabił oskarżonego o zabójstwo prezydenta.

130723191548-jfk-story-top

Kennedy’ego pochowano w obrządku rzymsko-katolickim. 24 listopada 1963 roku na uroczystości żałobne zjechały liczne osobistości, także koronowane głowy z Europy i świata; był cesarz Etiopii Hajle Selassje I, królowa Grecji Fryderyka, czy król Belgii Baldwin I. 

Komisja Warrena badała okoliczności zabójstwa przez rok. W efekcie ustalono, że zarówno Osvald, jak i Ruby działali na własną rękę, bez niczyjej ingerencji. 

Niewiele wydarzeń w najnowszej historii świata nie sprowokowało snucia tak wielu domysłów i teorii spiskowych. W samych Stanach Zjednoczonych światło dzienne ujrzało ponad dwa tysiące książek, z którym znakomita większość zdecydowanie podważa ustalenia Komisji Warrena, rozważając coraz to nowe teorie spiskowe (udział CIA, FBI, KGB, czy też kubańskiej mafii).

Tak mówił John Fitzgerald Kennedy krótko po objęciu urzędu głowy państwa w swoim noworocznym orędziu: “Mój program jest śmiały i powinien być bliski każdemu Amerykaninowi, który myśli o pomyślnym jutrze, zakłada równość, walkę z wszelką dyskryminacją, zwłaszcza rasową, obiecuje rozwój kultury i nauki, w tym badań kosmicznych, rozwiązanie problemów wojny i pokoju, przełamywanie uprzedzeń, ignorancji i ubóstwa. Bądźmy razem wśród wyzwań, jakie niesie czas”. 

images

Do historii przeszły słynne słowa, jakie wypowiedział tego samego wieczoru do swoich rodaków prezydent Kennedy: “Nie pytajcie rodacy co kraj może zrobić dla was, ale co wy możecie zrobić dla swojego kraju”.

Od zabójstwa Johna F.Kennedy’ego minęło już ponad pół wieku, ale wciąż jest wielu, którzy podważają oficjalny przekaz dotyczący okoliczności zamachu w Dallas. Komisja Warrena jednoznacznie stwierdziła, że strzelał jeden człowiek, a motywy jakimi kierował się w przygotowaniu i przeprowadzeniu zamachu nie były znane. 

Newly-elected President Kennedy posed for first pictures at his White House desk, January 21, 1961, before plunging into a busy round of conferences.  (AP Photo/Bill Achatz)
W 1975 roku już 75% Amerykanów uważało, że Osvald nie działał sam, ale, że miał mocodawców. Opinia publiczna bardzo stanowczo żądała wtedy wznowienia śledztwa.

22 listopada 1963 roku świat wstrzymał oddech. Kilka tygodni temu po raz kolejny wstrzymał oddech, gdy prezydentem USA wybrany został niezwykle kontrowersyjny Donald Trump. Zamachy na wpływowych ludzi na tym świecie były obecne zawsze.  Stojący na czele rządów, prezydenci państw, koronowane głowy, ludzie będący w centrum globalnej polityki wciąż liczą się z olbrzymim zagrożeniem.

Niektórzy z nich mogą przeszkadzać wpływowym grupom obywateli w osiągnięciu ich celów, atmosfera gęstnieje i niejednokrotnie dochodzi do tragedii. 

John Fitzgerald Kennedy rządził Stanami Zjednoczonymi niespełna trzy lata, potrafił zjednać sobie ludzi, szczególnie młodych, był charyzmatycznym przywódcą, to też z pewnością nie podobało się wielu. Jeśli prawdziwe są ustalenia Komisji Warrena, to JFK zginął z ręki niepoczytalnego obywatela swojego kraju, osoby która nie kierowała się nienawiścią, a raczej wyimaginowaną, stworzoną na swoją potrzebę rzeczywistością.

W dzisiejszym świecie, gdy do głosu dochodzi populizm, nacjonalizm, często nawet ksenofobia, coraz trudniej o budowanie społecznego zaufania wewnątrz kraju, a także w polityce międzynarodowej. To rodzi coraz więcej patologii i nienawiści, co tam idzie kolejnych tragedii z przywódcami w tle. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.