11 listopada 1918 roku Polska znów stała się niepodległym i niezawisłym krajem, który po 123 latach niewoli odzyskał upragnioną wolność. Co dla nas dziś znaczy niepodległość, tożsamość narodowa, język i kultura naszej Ojczyzny? Czy kochamy naszą Matkę – Polskę, której szczególnie w coraz bardziej dziś niepewnych czasach trzeba wsparcia jej synów i córek? Ojczyzna – to brzmi bardzo dumnie, trzeba ją szanować, nie szargać jej imieniem dla własnych interesów. Dziś świętujemy 98 urodziny Polski, w już za 2 lata setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

pobrane-71

 

W Polsce jak zwykle dzień wolny od pracy, czas by zastanowić się nad sensem niepodległości i tym, czy ją właściwie wykorzystujemy. Msze Święte za Ojczyznę, marsze w centrach polskich miast, uroczyste koncerty, często o wydźwięku patriotycznym, wolnościowym. Te wszystkie okolicznościowe wydarzenia w dzisiejszym dniu mają sprawić, że choć przez krótką chwilę pomyślimy o Polsce głębiej, o jej historii, o tych, którzy ofiarując swoje bezcenne, często bardzo młode życie dali nam wolność. Swoją walką o niepodległość Ojczyzny, jej przyszłość i szanse rozwoju ofiarowali nam tak bardzo niedocenianą możliwość życia w wolnym kraju, bez konieczności walki o dziś i jutro. 

o-fladze

Żołnierze walczący o wolność naszej Ojczyzny na frontach II wojny światowej, powstańcy warszawscy, wszyscy, którzy walczyli o niezawisłą, niepodległą i wolną Polskę w czasach komunizmu, ci których życie złożone zostało na ołtarzu miłości wolnej Ojczyzny zasługują na ogromną cześć i nasze wspomnienie. Bez ich ogromnego poświęcenia, hartu ducha, niezłomności nie bylibyśmy tu, gdzie dziś jesteśmy.

Przykre, że Polska jest wolna, niezawisła i niepodległa, a mimo wszystko te wartości są wciąż kością niezgody, powodem, by stawiać się wyżej od innych, w lepszym świetle przedstawiać siebie, swój patriotyzm i oddanie Ojczyźnie. Każdy syn i córka polskiej ziemi są tak sami ważni. Nie może być miejsca na wykluczanie ze względu na światopoglądy, przekonania religijne, czy inne aspekty człowieczeństwa, a także ludzkich przekonań i systemu wartości.

Politycy próbują zbijać swój kapitał polityczny przy użyciu Ojczyzny, patriotyzmu. Chęć zdobycia uznania, poparcia za wszelką cenę popycha często w szczególności ludzi władzy do nadużyć, kłamstw, niestety kosztem szacunku do Ojczyzny i swoich rodaków. Patriotyzm coraz częściej ma mało wspólnego z patriotyzmem, a coraz więcej z nacjonaliznem, ksenofobią, nienawiścią i wykluczeniem. Kategoryzuje się ludzi, wyklucza, wszystko pod przykrywką miłości Ojczyzny, wartości narodowych i patriotycznych.

Każdy z nas powinien sam na swoim podwórku reprezentować godnie Polskę, wartości jakie są związane z patriotyzmem, naszą historią i tradycjami. 

58234b657118a_osize640x400q71hc85cbd

Dziś wolność jest naszym udziałem, ale warto byłoby zadać pytanie czy my Polacy potrafimy korzystać z wolności, czy jest ona dla nas olbrzymią wartością, czy raczej czymś, co uważamy, że należy się nam mimo wszystko. Jeżeli jesteśmy jako naród zniewoleni potrafimy walczyć, opierać się, robić wszystko, by przeciwstawić się okupantowi, najeźdźcy. Nie potrafimy żyć w czasach pokoju, kreujemy mnóstwo problemów, nie potrafiąc docenić wyjątkowego daru jakim jest wolność.

“Historia vitae magistra est”. To właśnie historia pokazuje nam bardzo wiele tego typu przykładów, które wyraźnie pokazują, że jako naród nie potrafimy do końca korzystać z olbrzymiej wartości, jaką stanowi wolność. 

Idealnie podkreślają to słowa ks. Józefa Tischnera, który jak mało kto potrafił idealnie wczuć się w mentalność Polaków i opisywać ich zachowanie, często krytykując, gdy wymagała tego potrzeba chwili: “W dzisiejszym świecie nie wolność jest problemem. Wolność już jest. Pozostało pytanie: co zrobić z wolnością”.

fb_img_1478799798554

Wolność jest nam Polakom zadana, musimy o nią dbać i ją ubogacać, dbać o swoją Ojczyznę. Czy mieszkamy nad Wisłą, czy nad Tamizą, w Europie, czy za oceanem, Polska, nasza Matka powinna być nam wszystkim szczególnie bliska.

Kultura polska, język ojczysty, obyczaje, tradycja, polska historia, ziemia ojczysta z jej pięknymi krajobrazami, to wszystko każdy z nas nosi głęboko w sercu, jest to nam szczególnie bliskie. Wyjątkowe chwile, wspomnienia z ziem ojczystych są szczególnie ważne dla tych wszystkich Polaków, którzy wybrali emigracyjną drogę życia. 

Dla nich i ich dzieci, które niejednokrotnie rodzą się i dorastają za granicami naszej Ojczyzny szczególnie istotne jest podtrzymywanie polskiego ducha, polskiej świadomości, języka, kultury i tradycji. Książki w języku polskim, polskie biblioteki, spotkania z rodakami w licznych – także na Wyspach Brytyjskich – polskich klubach, stowarzyszeniach, to wszystko daje możliwość pielęgnowania polskości i podtrzymywania miłości do Ojczyzny. Trzeba walczyć o polskość, o polską tożsamość i kulturę, nie dać nikomu jej podważać, deptać i niszczyć. 

Niestety wciąż spotykamy przypadki, nie do pojęcia, gdy niszczy się budowane mozolnie przez lata projekty, organizacje, które mają na celu krzewienie i promowanie polskiej tożsamości narodowej.

Człowiek, który nie wspiera polskości, jest przeciwny jej krzewieniu, sprzeciwia się rozwojowi polskich organizacji pozbawiony jest kręgosłupa moralnego, robi krzywdę nie tylko innym, ale także, a może przede wszystkim samemu sobie. 

Dziś w kolejne urodziny naszej ukochanej Polski pragniemy jej życzyć, by była dumna ze swoich dzieci, tych mieszkających nad Wisłą, ale także tych, których los rzucił na emigracyjne drogi. 

Jak powiedział kiedyś w Warszawie św. Jan Paweł II: “Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. 

Musimy dużo jeszcze się uczyć, jak pielęgnować wolność, szanować niezawisłość i niezależność naszej Ojczyzny. Warto w chwili zadumy pochylić się dziś nad rzeszą polskich bohaterów, których życie spoczęło na ołtarzu Ojczyzny, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce…

Żołnierze, powstańcy, partyzanci, harcerze, cywile walczący o wolność Polski – CZEŚĆ WASZEJ PAMIĘCI!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.